Haber

İran Dışişleri Bakanı Abdullahian: Bölge artık barut fıçısı

İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan,Güney Afrika Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Tahran’da Naledi Pandorile ortak basın toplantısı düzenledi.

Görüşmede Güney Afrika Cumhuriyeti ile ikili ilişkiler ve bölgesel gelişmeler ele alınırken, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ve Filistinlilere insani yardım ulaştırılması değerlendirildi.

Güney Afrika Cumhuriyeti ile uluslararası ve bölgesel konularda fikir birliğine vardıklarını kaydeden Abdullahiyan, mevkidaşı ile Gazze’ye yönelik saldırılar ve yardım konularını görüştüklerini söyledi.

Abdullahiyan, İsrail’in bölgedeki varlığı ABD’nin ‘vekil gücü’Şöyle olduğunu belirten “ABD Başkanı Biden Tel Aviv’e gidiyor ve Hamas bahanesiyle Gazze’deki hastaneleri, camileri, kiliseleri ve sivil yerleşim yerlerini bombalayan İsrail rejimini destekliyor. Bu çok üzücü bir durum. Biden, Tel Aviv’de yüzlerce silah göndererek İsrail rejimine yardım edeceklerini duyurdu. Bu, ABD’nin Filistinlilere karşı vekalet savaşı yürüttüğünü açıkça gösteriyor.”dedi.

Abdullahiyan, İsrail’in Gazze baskınları ‘soykırım’Olarak tanımlayarak “Bölgenin bugün barut fıçısı haline dönüştüğünü buradan açıkça beyan ediyorum. Soykırımın devamı ve Gazze halkının zorla göç ettirilmesi gibi yanlış adımlar hem bölge hem de savaş isteyenler için acı sonuçlar doğuracaktır.”İfadelerini kullandı.

‘İsrail’i ve ABD’yi uyarıyorum’

İsrail saldırılarının devam etmesi durumunda bölgedeki durumun kontrolden çıkacağı uyarısında bulunan Abdullahiyan, şöyle konuştu: “İsrail’i ve ABD’yi uyarıyorum: Soykırıma ve savaş suçlarına devam ederlerse bölgede her an her şey olabilir ve durum kontrolden çıkabilir.”söz konusu.

habermeric.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu